Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy STACJA KULTURY
w Świeradowie-Zdroju

ul. Dworcowa 1, 59-850 Świeradów-Zdrój

Polecamy: Dzień Otwarty Domów Przysłupowych

 

W ostatnią niedzielę maja w naszym regionie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie 🙂 Dzień Otwarty Domów Przysłupowych to okazja do przyjrzenia się zabytkowej architekturze. Oprócz podziwiania samej bryły z zewnątrz – jak wskazuje sama nazwa wydarzenia – będziemy mogli również rzucić okiem na to, co znajduje się wewnątrz…

Poniżej publikujemy oficjalne zaproszenie Stowarzyszenia DOM KOŁODZIEJA oraz skan ulotki 🙂

***

Dzień Otwartych Domów Przysłupowych to święto drewnianej architektury ludowej na trójstyku Polski, Czech i Niemiec. Od 18 lat zawsze w ostatnią niedzielę maja zgłoszone przez właścicieli domy przysłupowe otwarte są do zwiedzania. Warto wówczas wybrać się w podróż i zajrzeć do ich środka by zobaczyć jak się w nich żyje i pracuje.
To wyjątkowa okazja by poznać domy i ciekawych ludzi. Tego dnia gospodarze oprowadzają gości i dzielą się swoją wiedzą np. jak te domy remontować, lub wybudować na nowo. To wydarzenie służy popularyzacji wiedzy o drewnianej architekturze ludowej.
W tym roku zostało zgłoszonych do zwiedzania po stronie polskiej – 44 budynki z czego 5 po raz pierwszy weżmie udział w wydarzeniu.
Formuła indywidualnego zwiedzania domów rozproszonych w przestrzeni, pozwala przy zachowaniu reżimu sanitarnego na bezpieczną przygodę.
Dla tych jednak, którzy wolą pozostać w domu Fundacja „Kużnia” oraz „Kulturverain Rietschene V” przygotowują w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska -Saksonia 2014-2022 projekt wirtualnych wycieczek po Krainie Domów Przysłupowych po polskiej i niemieckiej stronie. Materiał ten będzie dostępny min. na fb. grupie domy przysłupowe.
Serdecznie zapraszamy
Stowarzyszenie DOM KOŁODZIEJA

Podziel się ze znajomymi:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Pinterest
Email

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.