Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy STACJA KULTURY
w Świeradowie-Zdroju

ul. Dworcowa 1, 59-850 Świeradów-Zdrój

„PRZYSŁUPY – OBUDZONY CZAS” – WYSTAWA

Serdecznie zapraszamy na wernisaż prac Dariusza Godawy – otwierający wystawę „Przysłupy – obudzony czas”.

Wernisaż odbędzie się 27.04.2023 o godz. 18:00. Wystawę oglądać będzie można do 10.06.2023.

Wystawa organizowana jest w ramach inicjatywy Dzień Otwartych Domów Przysłupowych. Jest to święto drewnianej architektury ludowej na trójstyku Polski, Czech i Niemiec. W ramach inicjatywy co roku w ostatnią niedzielę maja zgłoszone przez właścicieli domy przysłupowe otwarte są do zwiedzania.

Poniżej kilka słów artysty na temat zbliżającej się wystawy:

„Chciałbym zainteresować Państwa swoją fascynacją związaną z architekturą, której – jako twórca – poświęciłem ostatnie miesiące. Nie będę się tutaj rozpisywał nad historią swoich osiągnięć artystycznych, czy też ukończonych szkół i wystaw, by nie być postrzeganym przez ten pryzmat.

Po długiej przerwie przeprosiłem się z farbą i pędzlami, postanawiając wrócić do malarstwa i w ten sposób podzielić się moją pasją w temacie architektury regionu. Nie jest to wystawa dorobku artystycznego, lecz ściśle ukierunkowany zbiór prac tematycznie związany z historią miejsc i domów, ulic i miast, które zostały wskrzeszone i przywrócone do świetności, bądź też zapomniane i wymazane z krajobrazu. Postanowiłem przedstawić nieistniejące już fragmenty architektury naszego regionu a także te zachowane, będące znakiem rozpoznawalnym tych terenów. Jest to próba oddania nastroju tych miejsc, ich charakteru. Jest to też pewnego rodzaju mój hołd złożony wszystkim rzemieślnikom, którzy dowód swojego istnienia zostawiali w postaci domów zrębowych, przysłupowych, tyrolczyków czy misternych drewnianych koronek zdobiących domy uzdrowiskowe i miejskie kamienice.

Prace, które będą mogli Państwo zobaczyć na wystawie w Stacji Kultury, pochodzą z ostatnich dwóch lat. Podobrazia i ramy to niejednokrotnie próba połączenia różnych materiałów i technik – słowem twórcza działalność ograniczona tylko moją wyobraźnią.”

Podziel się ze znajomymi:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Pinterest
Email

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.