Projekt „Izerski Sad” nawiązuje do historycznego sposobu zagospodarowania sadowniczego terenów łąk w Górach i na Pogórzu Izerskim.
Jego celem jest zaczerpnięcie z dziedzictwa sadowniczego tych terenów, wykorzystanie wyjątkowości puli genowej drzew owocowych w Górach i na Pogórzu Izerskim, a także późniejsze zastosowanie owoców w różnych praktycznych metodach ich przetwarzania i korzystania. Projekt ma jednocześnie na celu podnoszenie atrakcyjności turystycznej gospodarstw i mikroregionu.
Jedną z idei jaka przyświecała powstaniu projektu „Izerski Sad” jest także aktywizacja i integracja mieszkańców regionu na bazie „nowego” sposobu aktywności społecznej (spotkania, wymiana doświadczeń, wspólne przetwarzanie owoców itp.). Przy „Czarcim Młynie” już dwukrotnie miała miejsce akcja „Gminnego wyciskania soku”, pod przewodnictwem Leszka Kułaka. Pierwsze spotkanie odbyło się 8 września 2018 roku, drugie 26 października 2019 roku.
To właśnie podczas ostatniego spotkania główną częścią pokazu było wspólne wyciskanie soku z jabłek oraz krótka prelekcja na temat wytwarzania cydru (jest to napój robiony najczęściej ze sfermentowanych jabłek, czasami z gruszek). Leszek Kułak zachęcał do tego typu przetwórstwa, które okazało się nie być wcale skomplikowane – wystarczy poznać i przestrzegać kilku zasad.
Zaledwie trzy tygodnie później, bo 15 i 16 listopad 2019 roku miała miejsce akcja rozdawania sadzonek drzew owocowych, wychodowanych właśnie ze zrazów (na zdjęciach powyżej), pobranych z naszego regionu w 2017 roku.
„IZERSKI SAD” 15-16.11.2019r – podsumowanie
Co to była za akcja – prawdziwe szaleństwo! Ponad 150 osób odwiedziło nas w piątek 15 listopada oraz w sobotę 16 listopada, aby otrzymać drzewka owocowe, stare odmiany, które ratujemy. Akcja rozpoczęła się w piątek o godz. 15.00 (a nawet wcześniej, bo wiele osób od 14.00 już czekało na „swoje” drzewka), a skończyła się w sobotę ok południa. Wśród rozdanych 501 sadzonek drzew owocowych były jabłonie, śliwy, grusze i czereśnie. Można było także wysłuchać krótkiego wykładu, o tym jak dbać o drzewka i na czym polega akcja „Izerski Sad”.
Cieszy nas bardzo zainteresowanie jakim cieszyła się ta akcja oraz dziękujemy Państwu bardzo serdecznie za udział, za cierpliwość i za wiele podziękowań i uśmiechów, które od Państwa otrzymaliśmy. Mamy nadzieję, że będziecie mieli pożytek z otrzymanych drzewek. W najbliższym czasie poinformujemy też o wykładzie jak szczepić oraz jak pielęgnować drzewka owocowe i zapraszamy do akcji rozdawania drzewek za rok. Śledźcie naszą stronę!”
Bardzo liczymy na to, że jak tylko nasze drzewka rozdane i posadzone podczas Akcji „Izerski Sad” zaowocują, to wspólnie zrobimy pyszne soki i przetwory z tych owoców.
Każda z osób, która odebrała drzewka, otrzymała specjalny certyfikat potwierdzający udział w akcji.
Nad całą akcją czuwa pomysłodawca projektu – Leszek Kułak ze Skwierzyny, który około 10 lat temu przyjechał do Świeradowa-Zdroju i uznał, że jest to niezwykłe miejsce na tego typu projekt. Pomysł od początku wspiera Burmistrz Świeradowa-Zdroju – Roland Marciniak.
Tekst: Katarzyna Rzeczkowska, Anna Martynowska-Pietrzyk, Leszek Kułak,
Zdjęcia: Leszek Kułak, pixabay.com
Mapa lokalizacji Izerskiego Sadu i Winnicy "Izerska Kraina Wina"
Szukamy chętnych do zgłoszenia swoich winnic.
Masz winnicę na Pogórzu Izerskim napisz do nas.