Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy STACJA KULTURY
w Świeradowie-Zdroju

ul. Dworcowa 1, 59-850 Świeradów-Zdrój

Edukacja Kulturalna 2024 – Świeradowskie wille i domy przysłupowe – warsztaty artystyczno-edukacyjne

MKiDN

20 tys. złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Stacji Kultury!

W ramach programu Edukacja Kulturalna zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury, otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 20 tys. zł na realizację projektu „Świeradowskie wille i domy przysłupowe – warsztaty artystyczno-edukacyjne”.

Owiane nutą tajemniczości, majestatyczne, z niezwykłą historią – budynki przez lata wpisujące się w krajobraz naszego uzdrowiskowego miasteczka, które codziennie mijamy bez zastanowienia, staną się inspiracją do działań edukacyjno-animacyjnych, stymulujących twórczo mieszkańców Świeradowa-Zdroju i okolic reprezentujących różne grupy wiekowe i społeczne.

Celem głównym zadania „Świeradowskie wille i domy przysłupowe – warsztaty artystyczno-edukacyjne” jest podniesienie poziomu kompetencji artystycznych i kulturowych mieszkańców Świeradowa-Zdroju oraz zachęcenie ich do aktywnego uczestnictwa w kulturze poprzez organizację niekomercyjnych warsztatów kreatywnych wykorzystujących przede wszystkim obraz, obiektyw, ale i materiały naturalne, jak drewno. Już w najbliższych miesiącach będą czekać na nas warsztaty:

  • MALARSKIE z Agnieszką Andrzejczak-Wiaderek z pracowni artystycznej Świece z sercem – głównym zadaniem dla uczestników będzie przelanie na płótno swoich wizji miasta, ujęcie jego wyjątkowej architektury, krajobrazów;
  • MALOWANIA NA TKANINIE także z Agnieszką Andrzejczak-Wiaderek – podczas, których będzie można zaprojektować lub skorzystają z gotowych szablonów przygotowanych przez prowadzącą, swoją ekologiczną bawełnianą torbę z motywem architektonicznym bądź krajobrazowym naszego Świeradowa-Zdroju;
  • RODZINNE WARSZTATY STOLARSKIE z Katarzyną Rzeczkowską z Izerskiej Majstrowni i Tomaszem Walczakiem z Hebel.art – uczestnicy nauczą się pracować z drewnem i stworzą dzieła inspirowane świeradowską zabudową – unikatowymi dla tego regionu – domami przysłupowymi. Pod okiem prowadzących, rodziny z wykorzystaniem narzędzi ręcznych i prostych elektronarzędzi, stworzą z drewna i sklejki wyjątkowy budynek, który następnie pomalują we wzory, które podpowie im fantazja. Będą to zajęcia stacjonarne w siedzibie Stacji Kultury oraz w Centrum Edukacji Ekologicznej NATURA 2000 „Izerska Łąka”;
  • WIDZIALNE – NIEWIDZIALNE – WARSZTATY Z FOTOGRAFII OTWORKOWEJ z edukatorami z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu – najmłodsi mieszkańcy będą mieli okazję zapoznają się z podstawowymi zasadami tworzenia aparatu otworkowego i wykonają czarno-białe zdjęcia świeradowskiej architektury;
  • ŚWIATŁEM MALOWANE także z edukatorami z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, podczas których dwie grupy dzieci w wieku szkolnym nauczą się, jak zrobić zdjęcia bez użycia aparatu fotograficznego. Wykonają fotogramy i zobaczą, jak świeradowski kawałek świata wygląda w błękitnych barwach;
  • ANIMACJI POKLATKOWEJ z Eweliną Lichman i Przemysławem Kocikiem – zajęcia zaznajomią uczestników z każdym etapem powstawania filmu – od spisania scenariusza, przez tworzenie scenografii, postaci, po realizację zdjęć – i tym samym pozwoli wcielić się w wiele ról: reżysera, scenarzysty, operatora, animatora, modelarza, oświetleniowca i kompozytora. O czym będzie ten film? Oczywiście o architekturze Świeradowa-Zdroju i domach przysłupowych.

 

Rezultaty działań zostaną zaprezentowane podczas wystaw czasowych a stworzony podczas warsztatów animacji, film poklatkowy zostanie opublikowany online na kanale YouTube Stacji Kultury. Ponadto zdigitalizowane prace zostaną zawarte w publikacji poprojektowej, która zostanie bezpłatnie udostępniona online.

Koordynatorem projektu z ramienia Stacji Kultury jest Beata Rosicka.

Zapraszamy na warsztaty artystyczno-edukacyjne

Rodzinne warsztaty stolarskie - 03.07.2024 r.

W środę 3 lipca odbyły się pierwsze rodzinne warsztaty stolarskie, podczas których uczestnicy nauczyli się nie tylko pracować z drewnem, ale przede wszystkim stworzyli małe dzieła sztuki inspirowane świeradowską zabudową – unikatowymi dla tego regionu – domami przysłupowymi.

Pod okiem prowadzących – Katarzyny Rzeczkowskiej z Izerskiej Majstrowni oraz Tomasza Walczaka z Hebel.art, uczestnicy warsztatów z wykorzystaniem narzędzi ręcznych i prostych elektronarzędzi, stworzyli z drewna i sklejki proste makiety domów przysłupowych, który następnie pomalowali we wzory, które podpowiedziała im fantazja.

Makiety można oglądać do końca lipca 2024 r. w sali wystawienniczej Stacji Kultury. Zapraszamy!

Warsztaty są częścią projektu pn. „Świeradowskie wille i domy przysłupowe – warsztaty artystyczno-edukacyjne” realizowanego w ramach programu Edukacja Kulturalna 2024. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Warsztaty z fotografii otworkowej - 05.07.2024 r.

Widzialne – niewidzialne. Za nami warsztaty z fotografii otworkowej

Czy puszka po herbacie może stać się aparatem fotograficznym? Ależ tak! Trudno uwierzyć, ale przy pomocy zwykłej, szczelnie zamykanej puszki z malutkim otworem potrafimy zrobić prawdziwe zdjęcie.

Podczas warsztatów, które poprowadzili dziś (05.07.2024 r.) edukatorzy z wrocławskiego Muzeum Pana Tadeusza – Kinga Łaska i Ignacy Oboz – nasza świeradowska młodzież dowiedziała się, jak wykonać prosty aparat fotograficzny typu camera obscura, zrobili zdjęcia i własnoręcznie wywołali je w ciemni w naszej Stacja Kultury – Serce Miasta Świeradów-Zdrój.

Warsztaty są częścią projektu pn. „Świeradowskie wille i domy przysłupowe – warsztaty artystyczno-edukacyjne” realizowanego w ramach programu Edukacja Kulturalna 2024. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Warsztaty z animacji poklatkowej

Pierwsze warsztaty animacji już za nami!
 
Zajęcia, które odbyły się w minioną sobotę 6 lipca były niesamowicie kreatywne. Został nakreślony scenariusz filmu, który będzie opowiadał o domach przysłupowych i spacerze po Świeradowie-Zdroju. Po burzliwej dyskusji został wybrany także tytuł filmu – „Poznajcie domy przysłupowe na spacerze w Świeradowie”. Sama animacja powstanie w dwóch technikach – w tradycyjnej poklatkowej animacji oraz w komputerowej, w stylu japońskiej mangi 😁
 
Grupa pod okiem doświadczonych instruktorów – Eweliny Lichman i Przemka Kocika, nakręciła także kilka ujęć koncepcyjnych oraz zakończenie filmu. W czasie zajęć spontanicznie powstał pomysł na jeszcze jeden film, który spróbujemy zrealizować – pod roboczym tytułem „Żelazko”.
 
Powstało także kilka „Storyboardów” – grafik koncepcyjnych z narysowanymi pomysłami scen w filmie. Przez jednego z uczestników warsztatów został zaproponowany program „Wick Editor”, który wykorzystamy do stworzenia napisów końcowych i niektórych elementów w animacji.
 

Warsztaty są częścią projektu pn. „Świeradowskie wille i domy przysłupowe – warsztaty artystyczno-edukacyjne” realizowanego w ramach programu Edukacja Kulturalna 2024. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.