50 tys. złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Stacji Kultury!
W ramach programu Teatr 2023 otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł na realizację projektu „Teatralny Świeradów-Zdrój”.
Z uwagi na fakt, iż 2023 r. został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Aleksandra hrabiego Fredry – planuje się wystawienie dwóch sztuk autorstwa tego znakomitego komediopisarza, poety i pamiętnikarza. Dodatkową atrakcją będzie sceneria, w której zostaną wystawione sztuki – w zabytkowych wnętrzach świeradowskiej Hali Spacerowej. Projekt zakłada upowszechnienie i zwiększenie obecności kultury w lokalnym życiu społecznym – poza największymi ośrodkami kulturalnymi i gospodarczymi Polski. Wstęp na wydarzenia będzie oczywiście bezpłatny.
Za realizację spektakli odpowiedzialny będzie Krakowski Teatr Komedia Sp. z o.o. Teatr ten zaczynał swoją działalność jako teatr na walizkach – przyjeżdżał do widzów w całej Polsce, żeby puste jeszcze sale zamienić w teatr z prawdziwego zdarzenia. Po kilku latach artystycznej tułaczki postanowili osiąść w Niepołomicach, w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa, a następnie grać komedie w Krakowie. Po „kultowej” już komedii „Trzy razy łóżko” przyszedł czas na „Baby blues”, „Viagrę i chryzantemy” oraz fredrowską, nieśmiertelną komedię „Mąż i Żona”. W Krakowskim Teatrze Komedia grali tak znakomici artyści jak: Adrianna Biedrzyńska, Anna Cieślak, Matylda Damięcka, Emilia Komarnicka, Lucyna Malec, Mateusz Damięcki, Dariusz Gnatowski, Marek Siudym.
Mąż i Żona - 24.08.2023
24 sierpnia br. zapraszamy na spektakl „MĄŻ I ŻONA” – czyli przyjaciel przyjacielowi rogaczem. Genialny Aleksander hrabia Fredro opisał zawsze aktualny problem zdrady, więc dopóki będą: mąż, żona i „przyjaciel”, dopóty trofea myśliwskie nie tylko dla ozdoby będą wisiały, ale ku przestrodze. Spektakl wyreżyserował Maciej Luśnia w smacznej, wyrafinowanej konwencji lat dwudziestych ubiegłego stulecia.
Reżyseria: Maciej Luśnia
Scenografia i kostiumy: Ewa Cisowska
Nagrania, instrumenty: Marceli Luśnia
Układ tańca: Karol Donda
Pracownia krawiecka: Barbara Czerwińska – Cakpo
Obsada: Maciej Luśnia, Jan Korwin-Kochanowski, Aneta Gierat, Natalia Pietrasz.
Zemsta - 25.08.2023
Z kolei 25 sierpnia naszym świeradowskim widzom zaprezentowana zostanie „ZEMSTA” – komedia Aleksandra Fredry w czterech aktach, która powstała w początku lat 30. XIX wieku. Firlej, jako wojewoda, uważał Skotnickiego za niegodnego siebie sąsiada i dokuczał mu jak mógł. Napastowany rewanżował się, kierując rynny na dolny zamek. Wojewoda napadał z kolei na robotników naprawiających mur i niszczył zalewające go rynny. Skończyło się oczywiście w trybunale. Skotnicki proces wygrał, ale czy zatarg został zażegany….? Komedia pokazana z odniesieniem do czasów współczesnych, z użyciem technik multimedialnych.
Reżyseria, opracowanie tekstu, opracowanie muzyczne, inscenizacja – Maciej Luśnia
Scenografia, kostiumy, pomysł inscenizacyjny – Ewa Cisowska
Muzyka, nagrania, gitary – Marceli Luśnia
Instrumenty, mastering – Jarosław Olszewski
Pracownia krawiecka – Barbara Czerwińska – Cakpo
Obsada: Maciej Luśnia, Natalia Pietrasz, Jan Korwin – Kochanowski, Jakub Wierzejski, Aneta Gierat, Marek Wolny, Mateusz Dewera
Relacje ze spektakli
„Mąż i Żona”, czyli przyjaciel przyjacielowi rogaczem
W czwartek 24 sierpnia na deskach sceny świeradowskiej Hali Spacerowej wystąpili aktorzy Krakowski Teatr Komedia. Znakomita obsada w składzie: Natalia Pietrasz, Aneta Gierat, Maciej Luśnia i Jan Korwin-Kochanowski, przeniosła nas do lat 20. ubiegłego stulecia i zawiłych romansów… Wszak napisany przez zaledwie dwudziestokilkuletniego Aleksandra Fredrę tekst sztuki w trzech aktach wierszem – o niewiernej Elwirze, o jej szukającym miłosnych uniesień mężu Wacławie, o kochanku Alfredzie oraz o całą te trójkę wodzącej za nos pokojówki Justysi – spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zgromadzonej publiczności, a owacji na stojąco nie było końca.
„Zemsta” na deskach sceny świeradowskiej Hali Spacerowej
W obsadzie spektaklu znaleźli się: Natalia Pietrasz (Klara), Aneta Gierat (Podstolina), Maciej Luśnia (Cześnik Raptusiewicz), Jan Korwin-Kochanowski (Rejent Milczek), Jakub Wierzejski (Wacław), Mateusz Dewera (Dyndalski, Śmigalski, Perełka) i zasługujący na wyjątkowe wyróżnienie Marek Wolny (Papkin w dość punkowym wydaniu).
Bardzo dziękujemy Zarządowi i Pracownikom Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa za pomoc w realizacji spektakli.