Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy STACJA KULTURY
w Świeradowie-Zdroju

ul. Dworcowa 1, 59-850 Świeradów-Zdrój

Projekty grantowe realizowane przez MCKAiPG „Stacja Kultury”

WitaMY na pokładzie

Kierując się ideą wzmacniania swojej pozycji poprzez bycie bliżej mieszkańców, Stacja Kultury zdecydowała się wziąć udział w programie Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2023. W pierwszej części projektu „Stacja Kultury – witaMY na pokładzie” przeprowadzamy diagnozę lokalnego potencjału kulturotwórczego. Badaniami objęliśmy młodzież w wieku 12-17 lat – grupę najmniej uczestniczącą w dotychczasowych działaniach centrum. Za pomocą ankiet, spotkań warsztatowych i rozmów, chcemy zidentyfikować konkretne potrzeby i oczekiwania młodych mieszkańców i mieszkanek. Opracowanie diagnozy z badań pozwoli m.in. centrum zaplanować kalendarz wydarzeń dla młodzieży na najbliższy czas, unikając chybionych i niedopasowanych pomysłów. Dzięki realizacji projektu chcemy, aby Stacja Kultury zaczęła w świadomości lokalnej społeczności istnieć nie tylko jako budynek, a bardziej jako jeden z elementów życia świeradowskiej młodzieży.

Spotkanie z animatorką Narodowego Centrum Kultury

Spotkanie animatorki NCK z pracownicami Stacji Kultury 9 maja 2023 r.

Spotkanie przeprowadziła animatorka z ramienia NCK, Agata Lisowicz-Wala, która pozwoliła nam z dystansem spojrzeć na lokalne środowisko.
W trakcie warsztatu wskazaliśmy miejsca, w których w wolnym czasie spotyka się młodzież oraz organizacje i osoby istotne kulturotwórczo.

Warsztaty wydobywcze z młodzieżą

Spotkanie z młodzieżą z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Czerniawie-Zdroju 24 maja 2023 r.

Do naszej Stacji Kultury zaprosiliśmy starszą młodzież z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej znajdującej się w dzielnicy miasta – Czerniawie-Zdroju. Z racji tego, że są to osoby wywodzące się z trudnych domów, pozbawione opieki rodzicielskiej, z myślą o nich zorganizowałyśmy kameralne spotkanie przy coli, chipsach i słodyczach, tak aby poczuły się jak najbardziej komfortowo. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, a młodzież bez chwili zawahania otworzyła się przed nami i opowiedziała o tym, czym się interesuje, gdzie jest w sieci, co i kogo ogląda na TikToku oraz w jakich zajęciach wzięłaby udział.

Warsztaty wydobywcze z rodzicami

KAWA + CIASTKO = BURZA MÓZGÓW

23 maja 2023 r.

Spotkanie odbyło się w kawiarnianej atmosferze. Na stole kawa i coś słodkiego. Przybyłym przybliżyłyśmy założenia programu Dom Kultury+, a następnie odbyła się pomysłowa dyskusja. Pochyliliśmy się nad lokalnymi zasobami społecznymi, kulturowymi i przestrzennymi, z pomocą których można zorganizować w przyszłości następujące wydarzenia dla świeradowskiej młodzieży:

 • festyn pod roboczym tytułami „Dzień Młodości” bądź „Od młodszego do młodego 😉” – całodniową imprezę połączoną z: „Zabawami Naszych Dziadków”, warsztatami tematycznymi, jaki np. malowanie na tkaninach, beauty i pielęgnacyjne dla młodej cery, koncertem oraz kolorami holi,

 • kulturalne wędkowanie – integracyjny wyjazd na ryby połączony z plenerem artystycznym – malarskim, rzeźbiarskim (być może w drewnie) bądź fotograficznym,

 • programowanie, warsztaty cyfrowe – stworzenie własnej gry z historycznym Świeradowem w tle,

 • regionalizm i survival – ekstremalna wyprawa wzdłuż kamiennych śladów przeszłości połączona z nocowaniem w lesie i zdobyciem nowych umiejętności.

Warsztaty wydobywcze z młodzieżą

PIZZA + COLA + KASA na realizację Waszych marzeń 24 maja 2023 r.

Zorganizowałyśmy także warsztaty wydobywcze w formie otwartego spotkania dla świeradowskiej młodzieży. Spotkanie przy coli i pizzy, na które przybyli do nas, uczęszczający na co dzień do Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 2, uczniowie klas V-VI oraz uczennice klasy VIII. Młodzież zaskoczyła nas swoim pozytywnym nastawieniem do projektu i gotową listą pomysłów.

W trakcie warsztatu uczestnicy i uczestniczki wskazali: miejsca, w których lubią przebywać po szkole, osoby kulturotwórcze mogące podzielić się swoją pasją z nimi oraz zajęcia i wydarzenia, w których z chęcią wzięliby udział.

Ogłaszamy nabór inicjatyw lokalnych - zgłoś swój pomysł i działaj z nami!

Jeżeli masz pomysł na kulturalne działanie z młodzieżą, ale martwisz się, że nie masz na to środków ani miejsca, to ten nabór jest właśnie dla Ciebie!

Zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na plakacie obok. Jeśli Twoje zainteresowanie, działania, talent odpowiadają na potrzeby i marzenia Młodych Świeradowian, i chciałbyś im je zaprezentować, to nie zwlekaj! Mamy środki na ich realizację!

Zapoznaj się z Regulaminem konkursu, wypełnij kartę zgłoszeniową i zgłoś się do Stacji Kultury! 

Pamiętaj, że mają to być działania kulturalne skierowane do młodzieży.

Nabór inicjatyw trwa do 21 czerwca 2023 r.

27 czerwca br. o godz. 17:00 wspólnie wybierzemy te pomysły, które zostaną zrealizowane.

Projekt „Stacja Kultury – witaMY na pokładzie” został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Edycja 2023. Pierwsza część programu obejmuje diagnozę potrzeb kulturalnych świeradowskiej młodzieży. W drugiej części następuje realizacja od 3 do 7 inicjatyw kulturalnych będących odpowiedzią na potrzeby młodzieży wynikające z przeprowadzonej diagnozy. Niniejszy nabór inicjatyw kierowany jest do pasjonatów, hobbystów, osób indywidualnych, grup nieformalnych, stowarzyszeń, które gotowe są do podjęcia wyzwania, jakim jest realizowanie kulturalnych działań pobudzających młodych mieszkańców Świeradowa-Zdroju do aktywnego udziału w lokalnym życiu kulturalnym.

Raport z diagnozy

Diagnoza została przeprowadzona przez załogę Stacji Kultury – Beatę Rosicką, Joannę Krajewską i Dianę Słupską. W naszym zamyśle nie ma to być długi i niezrozumiały dokument, stąd wnioski z przeprowadzonej diagnozy przedstawiamy w zwięzłej formie spisanej przez Beatę Rosicką, a za szatę graficzną odpowiadała Diana Słupska.

Zapraszamy do bliższego zapoznania się z raportem.

Wyniki konkursu inicjatyw

Druga połowa roku będzie obfitować w moc wydarzeń skierowanych do świeradowskiej młodzieży! Warsztaty animacji poklatkowej, malowanie eco toreb, tworzenie naturalnych kosmetyków, zajęcia teatralne, Świeradów-Zdrój w świecie Minecrafta oraz festyn – to propozycje, które pojawią się w najbliższym czasie w kulturalnym harmonogramie Stacji Kultury i Świeradowa-Zdroju – Czerniawy.

Wspomniane działania to pomysły lokalne, które napłynęły do Stacji Kultury w konkursie inicjatyw, w ramach realizowanego projektu „Stacja Kultury – witaMY na pokładzie” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2023. Skrót inicjatyw, które będą realizowane:

 • Kulturalne warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży – autorzy inicjatywy Ewelina Lichman i Przemysław Kocik
  Cykl warsztatów, który zaznajomi uczestników z każdym etapem powstawania filmu – od spisania scenariusza, przez tworzenie scenografii, postaci, po realizację zdjęć. O czym będzie ten film? Jak na Stację Kultury przystało o pociągu!
 • Kulturalny Świeradów-Zdrój w wirtualnym świecie Minecrafta – autor inicjatywy Mariusz Wierzchoń
  Po wspólnym spacerze z przewodnikiem sudeckim po najciekawszych kulturalnych i historycznych zakątkach Świeradowa-Zdroju i Czerniawy-Zdroju, uczestnicy warsztatów przeniosą te miejsca do świata Minecrafta. Efekty zostaną udostępnione publiczne.
 • Pomaluj swoją eco torbę – autor inicjatywy Agnieszka Andrzejczak-Wiaderek
  Cykl spotkań, podczas których młodzież stworzy unikatowe torby z motywami Świeradowa-Zdroju. To pomysł na propagowanie miasta w życiu codziennym poprzez noszenie torby eco z własnoręcznie namalowanymi fragmentami, symbolami naszego uzdrowiskowego miasteczka.
 • Stwórzmy razem naturalne kosmetyki – autorki inicjatywy Katarzyna Rzeczkowska i Joanna Kędzia
  Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak w tradycji ludowej Gór i Pogórza Izerskiego wykorzystywano zioła, nie tylko w życiu codziennym, ale także podczas ważnych obrzędów i rytuałów. Następnie pod czujnym okiem prowadzących propagujących zdrowy styl życia, wykonają własne kosmetyki – mydełka, maści i balsamy do ciała.
 • Teatr bliżej nas – autorki inicjatywy Katarzyna Rzeczkowska i Joanna Kędzia
  Cykl warsztatów z doświadczonymi aktorami, podczas których młodzież zgłębiając różne techniki aktorskie i scenograficzne, stworzy własny krótki spektakl teatralny. Premiera spektaklu już jesienią, oczywiście na deskach sceny w Stacji Kultury.
 • Festyn pn. „Łączy nas muzyka” – autor inicjatywy Fundacja na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej „Świeradów-Czerniawa”
  W ostatnią niedzielę wakacji (27 sierpnia) zostanie zorganizowany festyn dedykowany lokalnej młodzieży. Co przygotują inicjatorzy? Oczywiście moc atrakcji, a wśród nich koncert znanego i lubianego rapera Jakuba Bartczaka, warsztaty taneczne, pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wesołą zabawę na dmuchańcach.

Stacja Kultury - witaMY na pokładzie - realizacja inicjatyw

Warsztaty dla młodzieży

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.