Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy STACJA KULTURY
w Świeradowie-Zdroju

ul. Dworcowa 1, 59-850 Świeradów-Zdrój

Projekty grantowe realizowane przez MCKAiPG „Stacja Kultury”

WitaMY na pokładzie

Kierując się ideą wzmacniania swojej pozycji poprzez bycie bliżej mieszkańców, Stacja Kultury zdecydowała się wziąć udział w programie Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2023. W pierwszej części projektu „Stacja Kultury – witaMY na pokładzie” przeprowadzamy diagnozę lokalnego potencjału kulturotwórczego. Badaniami objęliśmy młodzież w wieku 12-17 lat – grupę najmniej uczestniczącą w dotychczasowych działaniach centrum. Za pomocą ankiet, spotkań warsztatowych i rozmów, chcemy zidentyfikować konkretne potrzeby i oczekiwania młodych mieszkańców i mieszkanek. Opracowanie diagnozy z badań pozwoli m.in. centrum zaplanować kalendarz wydarzeń dla młodzieży na najbliższy czas, unikając chybionych i niedopasowanych pomysłów. Dzięki realizacji projektu chcemy, aby Stacja Kultury zaczęła w świadomości lokalnej społeczności istnieć nie tylko jako budynek, a bardziej jako jeden z elementów życia świeradowskiej młodzieży.

Spotkanie z animatorką Narodowego Centrum Kultury

Spotkanie animatorki NCK z pracownicami Stacji Kultury 9 maja 2023 r.

Spotkanie przeprowadziła animatorka z ramienia NCK, Agata Lisowicz-Wala, która pozwoliła nam z dystansem spojrzeć na lokalne środowisko.
W trakcie warsztatu wskazaliśmy miejsca, w których w wolnym czasie spotyka się młodzież oraz organizacje i osoby istotne kulturotwórczo.

Warsztaty wydobywcze z młodzieżą

Spotkanie z młodzieżą z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Czerniawie-Zdroju 24 maja 2023 r.

Do naszej Stacji Kultury zaprosiliśmy starszą młodzież z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej znajdującej się w dzielnicy miasta – Czerniawie-Zdroju. Z racji tego, że są to osoby wywodzące się z trudnych domów, pozbawione opieki rodzicielskiej, z myślą o nich zorganizowałyśmy kameralne spotkanie przy coli, chipsach i słodyczach, tak aby poczuły się jak najbardziej komfortowo. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, a młodzież bez chwili zawahania otworzyła się przed nami i opowiedziała o tym, czym się interesuje, gdzie jest w sieci, co i kogo ogląda na TikToku oraz w jakich zajęciach wzięłaby udział.

Warsztaty wydobywcze z rodzicami

KAWA + CIASTKO = BURZA MÓZGÓW

23 maja 2023 r.

Spotkanie odbyło się w kawiarnianej atmosferze. Na stole kawa i coś słodkiego. Przybyłym przybliżyłyśmy założenia programu Dom Kultury+, a następnie odbyła się pomysłowa dyskusja. Pochyliliśmy się nad lokalnymi zasobami społecznymi, kulturowymi i przestrzennymi, z pomocą których można zorganizować w przyszłości następujące wydarzenia dla świeradowskiej młodzieży:

  • festyn pod roboczym tytułami „Dzień Młodości” bądź „Od młodszego do młodego 😉” – całodniową imprezę połączoną z: „Zabawami Naszych Dziadków”, warsztatami tematycznymi, jaki np. malowanie na tkaninach, beauty i pielęgnacyjne dla młodej cery, koncertem oraz kolorami holi,

  • kulturalne wędkowanie – integracyjny wyjazd na ryby połączony z plenerem artystycznym – malarskim, rzeźbiarskim (być może w drewnie) bądź fotograficznym,

  • programowanie, warsztaty cyfrowe – stworzenie własnej gry z historycznym Świeradowem w tle,

  • regionalizm i survival – ekstremalna wyprawa wzdłuż kamiennych śladów przeszłości połączona z nocowaniem w lesie i zdobyciem nowych umiejętności.

Warsztaty wydobywcze z młodzieżą

PIZZA + COLA + KASA na realizację Waszych marzeń 24 maja 2023 r.

Zorganizowałyśmy także warsztaty wydobywcze w formie otwartego spotkania dla świeradowskiej młodzieży. Spotkanie przy coli i pizzy, na które przybyli do nas, uczęszczający na co dzień do Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 2, uczniowie klas V-VI oraz uczennice klasy VIII. Młodzież zaskoczyła nas swoim pozytywnym nastawieniem do projektu i gotową listą pomysłów.

W trakcie warsztatu uczestnicy i uczestniczki wskazali: miejsca, w których lubią przebywać po szkole, osoby kulturotwórcze mogące podzielić się swoją pasją z nimi oraz zajęcia i wydarzenia, w których z chęcią wzięliby udział.

Ogłaszamy nabór inicjatyw lokalnych - zgłoś swój pomysł i działaj z nami!

Jeżeli masz pomysł na kulturalne działanie z młodzieżą, ale martwisz się, że nie masz na to środków ani miejsca, to ten nabór jest właśnie dla Ciebie!

Zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na plakacie obok. Jeśli Twoje zainteresowanie, działania, talent odpowiadają na potrzeby i marzenia Młodych Świeradowian, i chciałbyś im je zaprezentować, to nie zwlekaj! Mamy środki na ich realizację!

Zapoznaj się z Regulaminem konkursu, wypełnij kartę zgłoszeniową i zgłoś się do Stacji Kultury! 

Pamiętaj, że mają to być działania kulturalne skierowane do młodzieży.

Nabór inicjatyw trwa do 21 czerwca 2023 r.

27 czerwca br. o godz. 17:00 wspólnie wybierzemy te pomysły, które zostaną zrealizowane.

Projekt „Stacja Kultury – witaMY na pokładzie” został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Edycja 2023. Pierwsza część programu obejmuje diagnozę potrzeb kulturalnych świeradowskiej młodzieży. W drugiej części następuje realizacja od 3 do 7 inicjatyw kulturalnych będących odpowiedzią na potrzeby młodzieży wynikające z przeprowadzonej diagnozy. Niniejszy nabór inicjatyw kierowany jest do pasjonatów, hobbystów, osób indywidualnych, grup nieformalnych, stowarzyszeń, które gotowe są do podjęcia wyzwania, jakim jest realizowanie kulturalnych działań pobudzających młodych mieszkańców Świeradowa-Zdroju do aktywnego udziału w lokalnym życiu kulturalnym.

Raport z diagnozy

Diagnoza została przeprowadzona przez załogę Stacji Kultury – Beatę Rosicką, Joannę Krajewską i Dianę Słupską. W naszym zamyśle nie ma to być długi i niezrozumiały dokument, stąd wnioski z przeprowadzonej diagnozy przedstawiamy w zwięzłej formie spisanej przez Beatę Rosicką, a za szatę graficzną odpowiadała Diana Słupska.

Zapraszamy do bliższego zapoznania się z raportem.

Wyniki konkursu inicjatyw

Druga połowa roku będzie obfitować w moc wydarzeń skierowanych do świeradowskiej młodzieży! Warsztaty animacji poklatkowej, malowanie eco toreb, tworzenie naturalnych kosmetyków, zajęcia teatralne, Świeradów-Zdrój w świecie Minecrafta oraz festyn – to propozycje, które pojawią się w najbliższym czasie w kulturalnym harmonogramie Stacji Kultury i Świeradowa-Zdroju – Czerniawy.

Wspomniane działania to pomysły lokalne, które napłynęły do Stacji Kultury w konkursie inicjatyw, w ramach realizowanego projektu „Stacja Kultury – witaMY na pokładzie” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2023. Skrót inicjatyw, które będą realizowane:

  • Kulturalne warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży – autorzy inicjatywy Ewelina Lichman i Przemysław Kocik
    Cykl warsztatów, który zaznajomi uczestników z każdym etapem powstawania filmu – od spisania scenariusza, przez tworzenie scenografii, postaci, po realizację zdjęć. O czym będzie ten film? Jak na Stację Kultury przystało o pociągu!
  • Kulturalny Świeradów-Zdrój w wirtualnym świecie Minecrafta – autor inicjatywy Mariusz Wierzchoń
    Po wspólnym spacerze z przewodnikiem sudeckim po najciekawszych kulturalnych i historycznych zakątkach Świeradowa-Zdroju i Czerniawy-Zdroju, uczestnicy warsztatów przeniosą te miejsca do świata Minecrafta. Efekty zostaną udostępnione publiczne.
  • Pomaluj swoją eco torbę – autor inicjatywy Agnieszka Andrzejczak-Wiaderek
    Cykl spotkań, podczas których młodzież stworzy unikatowe torby z motywami Świeradowa-Zdroju. To pomysł na propagowanie miasta w życiu codziennym poprzez noszenie torby eco z własnoręcznie namalowanymi fragmentami, symbolami naszego uzdrowiskowego miasteczka.
  • Stwórzmy razem naturalne kosmetyki – autorki inicjatywy Katarzyna Rzeczkowska i Joanna Kędzia
    Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak w tradycji ludowej Gór i Pogórza Izerskiego wykorzystywano zioła, nie tylko w życiu codziennym, ale także podczas ważnych obrzędów i rytuałów. Następnie pod czujnym okiem prowadzących propagujących zdrowy styl życia, wykonają własne kosmetyki – mydełka, maści i balsamy do ciała.
  • Teatr bliżej nas – autorki inicjatywy Katarzyna Rzeczkowska i Joanna Kędzia
    Cykl warsztatów z doświadczonymi aktorami, podczas których młodzież zgłębiając różne techniki aktorskie i scenograficzne, stworzy własny krótki spektakl teatralny. Premiera spektaklu już jesienią, oczywiście na deskach sceny w Stacji Kultury.
  • Festyn pn. „Łączy nas muzyka” – autor inicjatywy Fundacja na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej „Świeradów-Czerniawa”
    W ostatnią niedzielę wakacji (27 sierpnia) zostanie zorganizowany festyn dedykowany lokalnej młodzieży. Co przygotują inicjatorzy? Oczywiście moc atrakcji, a wśród nich koncert znanego i lubianego rapera Jakuba Bartczaka, warsztaty taneczne, pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wesołą zabawę na dmuchańcach.

Stacja Kultury - witaMY na pokładzie - realizacja inicjatyw

Festyn "Łączy nas muzyka" - relacja

27 sierpnia 2023 Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czerniawie-Zdroju wraz z Fundacją Rozwoju Społeczności Lokalnej „Świeradów-Czerniawa” przy wsparciu naszego Miejskiego Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy „Stacja Kultury” w Świeradowie-Zdroju zorganizowały III Festyn Rodzinny pod hasłem „Łączy nas muzyka”.

Na stadionie LZS Fatma Pobiedna, gdzie odbywało się wydarzenie, organizatorzy przygotowali moc atrakcji: pokazy sprzętu policyjnego i strażackiego, konkursy sportowe i animacje dla najmłodszych, naukę tańca belgijka, loterię fantową oraz występy muzyczne – lokalnego zespołu Łużyczanki oraz znanego z TikToka rapującego księdza Jakuba Bartczaka. Dodatkowo na żądnych wiedzy czekało stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Świeradów. Wszystkie łasuchy mogły skosztować przepysznej grochówki, a na deser domowych ciast i lodów gelato.

Autorem zrealizowanej inicjatywy była Fundacja Rozwoju Społeczności Lokalnej „Świeradów-Czerniawa”.

Zabytki Świeradowa-Zdroju w wirtualnym świecie
W środę 18 października zakończyliśmy cykl zajęć komputerowych pt. Kulturalny Świeradów-Zdrój w wirtualnym świecie Minecrafta.
 
Cykl zajęć rozpoczęliśmy już 26 września wspólnym spacerem z przewodnikiem sudeckim – Panią Magdaleną Olszewską ze Świeradowska Izba Pamięci /Muzeum Świeradów- Zdrój – po najciekawszych kulturalnych i historycznych zakątkach Świeradowa-Zdroju i Czerniawy-Zdroju. Podczas spaceru Pani Magda przybliżyła historię naszego miasta, a także zwróciła uwagę na smaczki architektoniczne, niektórych z zabytków. Następnie pod czujnym okiem prowadzących – instruktorów z CyberJelonków, uczestnicy zajęć przenieśli odwiedzone wcześniej miejsca do wirtualnego świata Minecrafta.
 
Dlaczego akurat Minecraft? To jedna z ulubionych gier – nie tylko dzieci, ale też dorosłych! Pozwala graczom wyzwolić w sobie ogromne pokłady kreatywności i puścić wodze fantazji tak daleko, jak tylko pozwala im na to wyobraźnia. Przy tym Minecraft jest jedną z tych gier, które zapewniają niemal nieograniczone możliwości eksploracji wirtualnego świata gry i modyfikowania jego elementów. Podczas warsztatów młodzież nauczyła się sztuki budowania w przestrzeni gry.
Warsztaty "Stwórzmy razem naturalne kosmetyki"

Od września do listopada zrealizowaliśmy cykl 8 spotkań warsztatowych, podczas których uczestnicy dowiedzieli się od lokalnej zielarki, jak w tradycji ludowej Gór i Pogórza Izerskiego wykorzystywano zioła, nie tylko w życiu codziennym, ale także podczas ważnych obrzędów i rytuałów. Następnie pod czujnym okiem prowadzących propagujących zdrowy styl życia, wykonali nie tylko własne kosmetyki – mydełka, aromatyczne babeczki do kąpieli, maści i balsamy do ciała, ale także ziołowe amulety.

Młodzież uczestnicząca w warsztatach stworzyła także mały zielnik, który w formie wystawy został zaprezentowany w Stacji Kultury.

Autorki inicjatywy były Katarzyna Rzeczkowska i Joanna Kędzia Izerska Majstrownia.

Warsztaty "Pomaluj swoją eco torbę"

23 września zakończyliśmy cykl zajęć kreatywnych pn. Pomaluj swoją eco torbę. Prowadząca zajęcia Agnieszka Andrzejczak-Wiaderek z lubańskiej pracowni artystycznej „Świece z sercem” zaznajomiła uczestników z technikami malarstwa na tkaninach, takich jak akryl i tapping. A co wymalowali uczestnicy? Dzieci i młodzież skorzystała zarówno z szablonów przygotowanych przez prowadzącą, jak i popuściła wodze wyobraźni tworząc prawdziwe użytkowe dzieła sztuki m.in. z motywami etno, architekturą Świeradowa-Zdroju, żabkami – wszak to symbol naszego uzdrowiskowego miasteczka.

Cykl tych zajęć to pomysł nie tylko na kreatywne spędzenie wolnego czasu, ale i na propagowanie miasta w życiu codziennym poprzez noszenie torby eco bądź koszulki z własnoręcznie namalowanymi fragmentami, symbolami naszego miasta.

Autorką inicjatywy była Agnieszka Andrzejczak-Wiaderek.

Artystyczna animacja poklatkowa

30 września zakończyliśmy cykl zajęć, jakich jeszcze w naszej Stacji nie było – Kulturalne warsztaty animacji poklatkowej. Prowadzący zajęcia Ewelina Lichman oraz Przemysław Kocik zaznajomili uczestników z każdym etapem powstawania filmu , a uczestnicy zapoznali się z wieloma dziedzinami artystycznymi i wcielili się w wielu ról: scenarzysty, modelarza, oświetleniowca, kompozytora, animatora, operatora, reżysera. Podczas zajęć powstało kilka animacji, zarówno rysowanych, jak i ułożonych z klocków lego.

Poniżej, oprócz relacji zdjęciowej, prezentujemy także filmy, które powstały podczas zajęć. Ten najważniejszy swoją premierę będzie miał już 10 listopada.

Warsztaty "Teatr bliżej nas"

Tegorocznej jesieni zrealizowaliśmy także cykl 8 spotkań teatralnych. Podczas warsztatów pod okiem prowadzących Katarzyny Rzeczkowskiej i Joanny Kędzi oraz profesjonalnych aktorów Rafała Ksiądzyny ze Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze i Marka Sieradzkiego z jeleniogórskiego teatru dramatycznego im. Cypriana Kamila Norwida, młodzież nauczyła się różnych technik aktorskich, sposobów wyrażania emocji oraz trudnej sztuki, jaką jest improwizacja. Zwieńczeniem zajęć był stworzony spektakl teatralny pod wymownym tytułem „Lekcja teatru”.

Autorki inicjatywy były Katarzyna Rzeczkowska i Joanna Kędzia Izerska Majstrownia.

10 listopada podsumowaliśmy inicjatywy, które realizowaliśmy wspólnie z lokalną społecznością

10 listopada w Stacji Kultury podsumowaliśmy wszystkie ww. inicjatywy. Spotkanie to rozpoczęliśmy spektaklem teatralnym pod wymownym tytułem „Lekcja teatru” – było to oczywiście zwieńczenie warsztatów „Teatr bliżej nas”. Młodzież wykazała się nie lada talentem, a spektakl opracowany na podstawie pozycji „Jak ugryźć teatr współczesny?” autorstwa Tomka Żarneckiego i Gosi Kulik, zgromadzona publiczność oglądała z zapartym tchem. Następnie miała miejsce kolejna premiera – filmu animowanego pt. „Pociąg do kultury” stworzonego przez Natalię, Weronikę, Agatę, Stefanię, Krzysztofa i Nikitę – uczestników warsztatów „Kulturalne warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży” – oczywiście pod okiem prowadzących – Eweliny i Przemysława. Przy okazji spotkania można było także obejrzeć wystawę części naturalnych kosmetyków i zielnik – przygotowanych podczas zajęć „Stwórzmy razem naturalne kosmetyki” oraz pamiątkowe zdjęcia ze wszystkich realizowanych inicjatyw.

Wieczór zakończyliśmy ewaluacją projektu, której dokonaliśmy wraz z Agatą Lisowicz-Walą – animatorką z ramienia Narodowego Centrum Kultury.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.