Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy STACJA KULTURY
w Świeradowie-Zdroju

ul. Dworcowa 1, 59-850 Świeradów-Zdrój

Dzień Ziemi kwiecień 2019

24 kwietnia środa „Dzień Ziemi” na „Izerskiej Łące” i w „Czarcim Młynie” – wspólna akcja!

Ponieważ w tym roku Dzień Ziemi przypadł na 22 kwietnia czyli w drugi dzień świat wielkanocnych to Nasze Centrum wraz z Czarcim Młynem i przede wszystkim Szkolą Podstawową nr 2 w Świeradowie-Zdroju postanowiliśmy obchody Dnia Ziemi przełożyć na środę. W akcji wzięła udział prawie cała szkoła czyli ok. 110 uczniów.

W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody.

Dzieci wzięły udział w prezentacji edukacyjnej dlaczego warto dbać o Nasza Planetę i o chronione gatunki, bo pod takim Hasłem była kampania Dnia Ziemi w 2019 r. „Ochrona zagrożonych gatunków” oraz w edukacyjnym quizie. Następnie uczniowie z plastikowych butelek zrobili eco doniczki (recykling, celem było wykorzystać plastikowe butelki już zużyte, aby posadzić w nich sadzonki otrzymane od Pani Anny z Czarciego Młyna, ażeby dzieci nie musiały kupować doniczek zwłaszcza tych plastikowych, a nie każdy w domu ma wolne np. ceramiczne doniczki), następnie uczniowie dostali ziemię i sadzonki kwiatów i ziół i zasadzili do swoich doniczek. W czerwcu ok. 15 czerwca będzie ogłoszenie wyników konkursu, który polega na tym, iż uczniowie którzy zadbają o swoją roślinę lub rośliny i zdjęciowo oraz tekstowo ją opiszą, udokumentują zostaną ufundowane nagrody. Celem naszym jest zachęcenie dzieci do sadzenia, roślin, drzew, a w przyszłości do tworzenia i pielęgnowania ogrodów, które tak bardzo są nam oraz wielu zwierzętom i owadom potrzebne.

Następnym punktem programu było sprzątanie świata. Każda klasa rozpierzchła się w innym kierunku ale każda niestety zebrała po kilka worków śmieci. Nawet klasa „O” dzielnie pracowała sprzątając śmieci, wspierana była mocno przez kilku pracowników Hotelu Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort, którzy też postanowili włączyć się w naszą akcję za co bardzo serdecznie dziękujemy, a szczególne podziękowanie dla szefostwa hotelu za wyrażenie zgody oraz osobisty udział w akcji.

Następnie było już tylko miło 🙂 uczniowie wzięli udział w pikniku pod Czarcim Młynem: jedli chleb, oczywiście upieczony w młynie, kiełbaski oraz szarlotkę. Mamy nadzieje, ze dzień ten uczniowie zapamiętają i wspominać go będą długo., ale przede wszystkim, że nasze działanie okaże się być pomocnym w „ratowaniu świata”.

Dziękujemy nauczycielom za zaangażowanie i pomoc w akcji. A trzeba przyznać, że ogarnąć ponad 110 uczniów to nie lada wyzwanie.
Dzieci za zrobiony plakat, najładniejsze eco doniczki oraz za quiz otrzymały nagrody w postaci kubków od firmy Haubitz Polska, tej samej od której otrzymaliśmy sadzonki kwiatów i ziół oraz gry i koszulki z projektu unijnego doposażenia „Izerskiej Łąki”.

Podziel się ze znajomymi:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Pinterest
Email

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.