8 sierpnia mieliśmy przyjemność gościć na terenie naszego Centrum oraz na terenie Czarciego Młyna wielu gości blisko 400 osób, które przyszły, aby razem z nami uczcić ten wielki dzień, jakim jest właśnie „Wielki Dzień Pszczół” obchodzony tego dnia w całej Polsce. Można było posłuchać ciekawych opowieści o pszczołach, wykładów prowadzonych przez doświadczonych pszczelarzy między innymi Pana Karola Wilka oraz Pana Eugeniusza Grabasa, pooglądać i po podglądać życie pszczelej rodziny w ulu.
Przygotowanych atrakcji było wiele; zabawy edukacyjne na ogrodzie polegające na szukaniu czterech modeli metalowych owadów; pszczoły miodnej, murarki ogrodowej, trzmiela oraz osy, rozwiązywanie krzyżówek, czy tez odpowiadanie na pytania dotyczące pszczół. Za zaangażowanie się w te działania można było otrzymać ciekawe nagrody w postaci: gier memory z roślinami, między innymi miododajnymi, karty Piotrusia z ptakami, koszulki z logo Izerska Łąka, a także kubek i kompasy. Bardzo wiele tych nagród zostało rozdanych, ponieważ co nas bardo cieszy, tak wiele osób zaangażowało się w te zadania. Można było dotknąć, a nawet wziąć do ręki prawdziwego żywego trutnia, dzieci chętnie i w to się włączały. Można było także zobaczyć jak wygląda ul w środku, a także dotknąć ramki i powąchać, jak pachnie prawdziwy pszczeli wosk. Jednak największym zainteresowaniem cieszyło się robienie świec z wosku pszczelego.
Zakupiliśmy kilkadziesiąt arkuszy węzy, które jeszcze były dzielone na mniejsze części i ok. godz. 12.15 zabawa w tworzenie świeczek się niestety zakończyła. Jest to dla nas lekcja na przyszły rok, aby zamówić produkty w setkach, a nie w dziesiątkach 🙂 co zresztą bardzo nas cieszy.
Bardzo dużo ludzi korzystało także z mini jarmarku produktów pszczelich, który znajdował się na terenie Czarciego Młyna i można było tam oprócz zakupienia różnych pyszności zerknąć na pszczoły w pokazowym ulu czy porozmawiać i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o pszczołach no i przede wszystkim poczęstować się chlebem pieczonym w młynie z miodem, który otrzymaliśmy od Panów: Pawła Polakiewicza „Izerski pszczelnik”, Andrzeja Wilka pasieka rodzinna w Górach Izerskich oraz Waldemara Woźniaka „Pasieka pod Lipą” serdecznie za to dziękujemy i polecamy się na przyszłość.
Największym zaskoczeniem dla nas było to, iż bardzo wiele dzieci zaangażowane było w zabawy edukacyjne – wszystkie, zadawały wiele pytań o zapylacze i wytrzymywały nawet godzinne wykłady o pszczołach, a potem i tak jeszcze miały pytania. Dziękujemy i gratulujemy rodzicom tych dzieci i cieszymy się, że wśród młodych ludzi jest tak wielu przyjaciół pszczół.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie jeszcze więcej atrakcji i jeszcze więcej odwiedzających, będziemy na to przygotowani, już teraz serdecznie zapraszamy!
Ten dzień jest bardzo ważny ponieważ jeśli wyginą pszczoły nasz świat będzie ubogi i pozbawiony kolorów oraz pysznych smaków i pięknych zapachów więc dbajmy o nie! Jak to robić?
Można przyjść do nas i dowiedzieć się więcej ale na początek zachęcamy do sadzenia roślin, którymi żywią się pszczoły, nie robienia oprysków chemicznych w naszych ogrodach czy na polach w czasie kiedy pszczoły pracują, a najlepiej ograniczyć je do minimum.
Możemy także robić poidełka dla pszczół oraz hotele dla owadów zapylających.