W marcu br. nasza kolejowa ekspozycja wzbogaciła się o ramię semafora kształtowego, a dziś, 16.04, na ścianie zawisły: krzyż św. Andrzeja oraz znak ostrzegawczy.
Za odrestaurowanie, zamontowanie i przekazanie w depozyt kolejowych eksponatów serdecznie dziękujemy Arturowi Kotlarkowi!
Trochę informacji ze świata kolejowych oznakowań:
Semafory kształtowe to starszy typ semaforów, zaopatrzony w jedno lub więcej ramion umieszczonych na wysokim słupie, których wychylenie wskazuje dozwoloną prędkość. W Polsce semafory kształtowe mają jedno lub dwa ramiona, malowane na biało-czerwono (czerwono-biało) od strony roboczej i na biało-czarno od przeciwnej. Tego typu semafor stał kiedyś przy wjeździe na naszą Stację. Na jednym z poniższych zdjęć można zobaczyć parowóz Ok1 z pociągiem sylwestrowym, który stoi przed semaforem wjazdowym na stację Świeradów-Zdrój od strony Gryfowa Śląskiego. Widok w kierunku północnym. Data: 1983-12-31 Autor: Werner & Hansjörg Brutzer.
Natomiast nieruchoma tarcza ostrzegawcza w postaci okrągłej pomarańczowej tarczy z czarnym pierścieniem i białą obwódką informuje jedynie o samym istnieniu semafora w odległości drogi hamowania. Z reguły montowana jest przed semaforem wjazdowym na stację.
Krzyż Św. Andrzeja (znany kierowcom), to oznaczenie stosowane na przejazdach kolejowych.