Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy STACJA KULTURY
w Świeradowie-Zdroju

ul. Dworcowa 1, 59-850 Świeradów-Zdrój

EtnoPolska 2021 – mamy TO!

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że otrzymaliśmy dofinansowanie do warsztatów, które planujemy zorganizować w Czarcim Młynie. Głównym tematem będą dawne zawody, które dzisiaj odchodzą w zapomnienie. Miejsce, w którym zostanie zorganizowane wydarzenie jest nieprzypadkowe. Zabytkowy Młyn, który został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku, jest jednym z tych obiektów w których o zawodzie młynarza zwiedzający mogą już tylko dowiedzieć się z opowieści przewodnika, gdyż mąki nie mieli się już w nim od wielu lat. Dlatego też w ramach projektu EtnoPolska 2021 chcemy pokazać ten i inne zawody, aby ocalić je od zapomnienia. Do współpracy zaprosimy przedstawicieli takich profesji jak: kowal, zielarka, garncarz, zegarmistrz, pszczelarz, hafciarka czy też zdun. Z uwagi na to, że nie da się zaprosić przedstawicieli wszystkich profesji zagrożonych „zapomnieniem” dodatkowo zostaną zrobione plakaty w formacie A1 na których zostaną zaprezentowane różne profesje takie jak: bednarz, introligator, ludwisarz, smolarz, folusznik czy też wyoblarz.

Jest nam o tyle miło, że do tegorocznej edycji programu wpłynęło 1846 wniosków (o ok. 50% więcej niż rok wcześniej), wyłoniono 308 beneficjentów, a nasz wniosek znalazł się na 39-tym miejscu!

EtnoPolska to program Narodowego Centrum Kultury, uruchomiony w 2018 roku. Jego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze, szczególnie w małych ośrodkach. EtnoPolska wspiera unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, wpływające w istotny sposób na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury.

O szczegółach i dokładnej dacie warsztatów będziemy informować na łamach Notatnika, na naszych stronach www i w naszych mediach społecznościowych.

Podziel się ze znajomymi:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Pinterest
Email

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.