
Szanowni Państwo nasz projekt adresowany jest dla wszystkich grup wiekowych i dla wszystkich, którym nie jest obojętna nasza planeta Ziemia:
- dla grup zorganizowanych
- dla gości indywidualnych
„Izerska Łąka” bez barier! Dołożyliśmy wszelkich starań, aby z naszego Centrum mogły korzystać osoby niepełnosprawne.
Harmonogram zajęć:
wtorek – sobota od 10.00 do 16.00 (ostatnia prezentacja o godz. 15.00):
10.00 – Prezentacja standardowa: pszczoły, zanieczyszczenie światłem, Góry Izerskie ok. 40-45 minut (max 30 osób)
11.00 – „Niezwykły świat owadów” ok. 50-60 minut (max 8 osób): zabawy edukacyjne
12.00 – Prezentacja standardowa
13.00 – „Ogród edukacyjny” zwiedzanie z przewodnikiem ok. 30-50 minut (max 20 osób) w przypadku deszczu prezentacja standardowa
14.00 – Prezentacja astronomiczna: „Układ Słoneczny”
15.00 – Prezentacja standardowa
W każdą sobotę o godz. 10.35 wyświetlana jest bajka w sali kinowej!
Serdecznie zapraszamy!
Dodatkowo grupy zorganizowane zapraszamy na zajęcia:
Pszczoły i owady zapylające
Zajęcia odbywają się w budynku Centrum. Czas trwania – godzina zegarowa.
Temat realizujemy za pomocą nagrań z ula i obserwacji pszczół na żywo (jeśli pogoda pozwoli). Omawiamy budowę pszczelej rodziny i znaczenie zapylania. Następnie zaglądamy do ula, który znajduje się w sali oraz przymierzamy strój pszczelarski, możliwe jest także oglądnięcie odcinka bajki o pszczołach.
Kosmos
Zajęcia odbywają się w budynku Centrum. Czas trwania – godzina zegarowa.
W czasie prezentacji w sali kinowej grupa zapoznaje się z ciekawymi informacjami dotyczącymi kosmosu za pomocą programu Stellarium. Uczymy się o Układzie Słonecznym, o naszym naturalnym Satelicie oraz oglądamy prezentację o największej planecie w naszym Układzie Słonecznym, czyli o Jowiszu.
Zakup prezentacji astronomicznych: „Układ Słoneczny”, „Nasza Galaktyka” i „Gwiazdy” był możliwy dzięki darowiźnie od firmy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. i Fundacji PGE.
Ptaki
Zajęcia odbywają się w budynku Centrum. Czas trwania – godzina zegarowa.
Zajęcia dotyczą ochrony zagrożonych gatunków ptaków występujących w Polsce. Uczniowie dowiadują się wielu ciekawostek na temat ptaków, a także tego jak możemy je wspierać.
Motyle
Zajęcia odbywają się w budynku Centrum. Czas trwania – godzina zegarowa.
Na tych zajęciach opowiadamy o naszych łąkach, jako siedlisku życia motyli. Pokazujemy skomplikowany cykl życia motyli, uczymy się robić karmniki dla motyli i uwrażliwiamy dzieci na znaczenie każdego gatunku w przyrodzie, gdyż każdy jest od siebie w jakiś sposób zależny.
Zajęcia w terenie „Życie na łące”
(w zależności od pogody) Zajęcia odbywają się w ogrodzie przy Centrum. Czas trwania – godzina zegarowa.
Podczas realizowanych zajęć uczniowie poznają różnorodność życia na łące, charakterystyczne rośliny i zwierzęta. Uczniowie otrzymują mapki ogrodu edukacyjnego i wyruszają na poszukiwania ukrytych w trawie metalowych modeli: ptaków, motyli, owadów, itp.
Dodatkowo oglądają film „Łąki Gór i Pogórza Izerskiego”. Zajęcia te mogą być także dodatkową opcją do zajęć wymienionych powyżej, wtedy należy doliczyć do zajęć dodatkowe 30 minut.