Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy STACJA KULTURY
w Świeradowie-Zdroju

ul. Dworcowa 1, 59-850 Świeradów-Zdrój

Pâine, pan, chléb, chleb… nasz powszedni – okiem uczestników

4 lutego w gościnnych progach Czarciego Młyna stanęła międzynarodowa (ponad sześćdziesięcioosobowa) grupa realizująca w ramach programu Erasmus+ projekt pt. „Dialogic Revolution”. Młodzież i nauczyciele z czterech partnerskich instytucji: z Ceclavin (Hiszpania), Valenii de Munte (Rumunia), polskiego Kostkowa (Kaszuby) oraz Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie-Zdroju pojawili się aby zgłębić tajniki wyrobu chleba, by jak głosi tytuł projektu porozmawiać na temat roli chleba w tradycyjnych kuchniach państw partnerskich oraz aby porównać receptury z różnych stron świata.

Dodatkową ideą przyświecającą naszym warsztatom było pragnienie by ten wspólny wyrób pieczywa symbolicznie umocnił istniejące partnerstwo.

Wizyta w Czarcim Młynie oczywiście nie zakończyła się w momencie otrzymania wypieczonych bochenków, wręcz przeciwnie. Wzmocnieni owocem pracy własnych rąk młodzi europejczycy mieli możliwość zwiedzenia obiektu oraz skonfrontowania wiedzy i wyobrażeń jakie posiadali o nim po spektaklu przygotowanym i przedstawionym przez uczniów Miejskiego Zespołu Szkół w oparciu o lokalną legendę o młynarzu Bożydarze.

W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować gospodyni Czarciego Młyna – pani Annie Martynowskiej-Pietrzyk za cudowne warsztaty, za cierpliwość w objaśnianiu magii wypieku chleba oraz za przygotowany smakowity poczęstunek. Wszystko to sprawiło, że dalsze działania projektowe przebiegały gładko niczym w wielkiej rodzinie, połączonej wspólnotą chleba.

Monika Różalska- szkolny koordynator projektu, Miejski Zespół Szkół w Świeradowie-Zdroju

Podziel się ze znajomymi:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Pinterest
Email

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.